Na jeden víkend otevřou zahrady, do kterých se jinak nedostanete

- Komerční sdělení -brilantní

Právě v době krizí, které právě společnost zažívá, se lidé potřebují dostat na vzduch, projít se po přírodě a obklopit jí přirozenou krásou. Tu nejdostupnější možnost představují zahrady a parky. Opět se chystá na Slovensku jeden víkend – 3. – 5. června, kdy veřejnost bude moci navštívit i ty nejtajemnější z nich, které jsou celý rok zavřené. Více nám o Víkende otevřených parků a zahrad 2022 vyprávěla Michaela Kubíková, ředitelka neziskové organizace Národní Trust, která akci vede.

Michaela Kubíková, ředitelka neziskové organizace Národní Trust.
Loni mohli lidé navštívit rekordní počet – až 106 parků a zahrad. Jak to bude letos?
Do 22. dubna probíhá registrace, správci a vlastníci parků a zahrad mohou přihlásit své lokality. Zatím se nám jich přihlásilo 55. Jsou z celého Slovenska a jde opravdu o pestré typy. Od ukázkových přírodních zahrad, přes komunitní zahrady až po historické parky, které jsou naším hlavním cílem. Každé místo má jedinečnou atmosféru, je něčím unikátní, zajímavé.

Během tohoto víkendu zvykne na zahradách probíhat i zajímavý kulturní program. Co jste nachystali letos?
Je to dobrovolnické akce, lokality se přihlašují samy. A program chystají správci parků, majitelé, kteří to všechno řeší v rámci nadšení, volného času. Zapojilo se i mnoho státních institucí. Těžištěm programu by měly být aktivity, které návštěvníka seznámí s místem. Ale je výborné, když se najde i prostor pro koncert, tvořivé dílny, ukázky arboristických prací. A pro nás je důležité, aby byla i možnost lektorovaných prohlídek, ideální je, pokud lidi mohou doprovázet ti, co o park pečují.

Víkend otevřených parků a zahrad 2022 bude 3. až 5. června.
Program se tedy teprve chystá, kde se lidé dozvědí podrobnosti?
Je důležité, aby si lidé ještě před návštěvou prohlédli naši stránku vopz.sk. Aby si řádně prověřili, zda bude například otevřena soukromá zahrada, kterou by si rádi prohlédli, v sobotu i v neděli. Ne každý ze soukromníků totiž má takovou možnost a musíme to respektovat. Takto předejdeme zklamání, kdyby lidé někam dlouho cestovali a nakonec by zjistili, že se nedostanou dovnitř. Co se v uplynulých ročnících stávalo. A například Vodárenskou zahradu v Bratislavě nám před pár lety zatopil Dunaj.

Máte už nějaké body programu jisté?
Dostali jsme také prostředky z Fondu na podporu umění, takže se například připravuje koncert Katky Koščové, budeme dělat výtvarné plenéry. Je přitom důležité, aby šlo o aktivity, které budou citlivé vůči tomuto prostředí. Nepůjde o hromadné akce, ale spíše to budou individuální prohlídky, menší komorní aktivity, čtečky pro děti, loutková divadla. V programu se například objeví Pavel Filgas, český malíř, který krásně maluje právě historické lokality. Budeme také provádět tematické prohlídky s průvodci, připravujeme tematický okruh o klášterních zahradách v Bratislavě, o palácových zahradách. A také bychom rádi připravili i prohlídky zdarma pro Ukrajince, také v rámci Bratislavy. Máme to již dohodnuto, ale ještě to není potvrzeno.

V zahradách a vzácných parcích dostane prostor… Foto: ARCHIV NÁRODNÍHO TRUSTU
V zahradách a vzácných parcích dostane prostor také výtvarné umění a hudba.
Víkend otevřených parků a zahrad má každý rok nosné téma. Tentokrát je to klimatická změna, jak ohrožuje samotné zahrady a parky. Co jste k tomu připravili?
V Bratislavě připravujeme například seminář, který je určen pro odbornou veřejnost, ale také pro správce historických parků a zahrad. Seminář se věnuje údržbě starých nebo senescentních stromů. Plní v parcích velmi důležité funkce. Spojíme to vlastně s dalším slovensko-maďarským projektem nazvaným Moudré stromy. Staré stromy už nemusí být vitální, ale jsou naprosto důležitou součástí biodiverzity. Vyžadují speciální péči, je třeba samozřejmě dbát io bezpečnost návštěvníků parku. Spolu s arboristy již ošetřujeme 12 takových stromů ve vybraných zahradách, část na Slovensku, část v Maďarsku. Na semináři si porovnáme zkušenosti. Plus děláme i na audioprůvodci po těchto stromech ve slovensko-maďarském pohraničí, abychom posílili zahradní turistiku.

Roste o ni zájem?
Lidé iv době krizí, které aktuálně prožíváme, potřebují vyrazit na čerstvý vzduch, projít se po přírodě. Parky a zahrady mají obrovský potenciál, který se teprve objevuje.

Kdo vybral téma o klimatické změně?
Téma bylo vybráno na mezinárodní úrovni. Francouzské ministerstvo kultury spolu s Radou Evropy začalo v roce 2018 mapovat iniciativy, které se věnují zahradám a parkům. Na Slovensku našli nás a přibrali nás do spolupráce. Od roku 2018 se i naše akce koordinuje na celoevropské úrovni. Loni dělalo podobnou akci až 19 zemí.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora