Průjem v těhotenství: Proč vzniká a jak si pomoci, radí gynekoložka

- Komerční sdělení -brilantní

Průjem není samostatné onemocnění, ale symptom. V těhotenství je běžným jevem a nemusí znamenat bezprostřední ohrožení vašeho zdraví či zdraví miminka. Kdy už zpozornět, jak si pomoci a co se obecně doporučuje, nám povyprávěla gynekoložka MUDr. Zuzana Bříšková, MPH.
Citlivější organismus během těhotenství
Obecně řídká stolice v těhotenství bývá častěji kvůli zvýšenému dráždění střeva v důsledku hormonálních změn. Setkat se s ní můžete během prvního trimestru, kdy dochází k mnoha změnám v těle příští matky a týkají se i trávicího traktu (zvýšení peristaltiky střev) a trávení (zpomalení).

Častěji se však mohou projevit potravinové intolerance (laktózová, histaminová, celiakie). V posledních měsících těhotenství se také může objevit, zvláště poslední týdny jako jeden ze znaků, že porod se již blíží.

Způsobit ji mohou i změny ve způsobu stravování, nebo vám jídlo „nesedlo“, prožíváte stresující situace či se bojíte o miminko. To vše je normální, běžné a průjmy buď projdou spontánně, nebo po změně ve stravování, dietě a režimových opatřeních. Myslete na to, že v těhotenství je tělo citlivější – i na potraviny.

Je to salmonelóza či běžný průjem? Jaký je mezi nimi rozdíl
Nedostanete je jen v létě! Jaké jsou příznaky průjmu a jaké salmonelózy? Tyto nemoci umí potrápit iv chladných měsících – pozor na to!
Kdy už průjem?
„Průjem se definuje jako časté vyprazdňování řídké stolice – 3- a vícekrát denně. Mezi typické znaky patří kromě častého vyprazdňování a změny konzistence stolice také naléhavé nutkání na stolici.

V závislosti na příčině ji mohou doprovázet i nevolnost, zvracení, bolesti břicha, teplota, ve stolici se může nacházet hlen nebo krev,“ vysvětlila hned na úvod MUDr. Zuzana Bříšková z gynekologické ambulance v Bratislavě.

Odlišujte akutní průjem od chronické, jak?

1) Akutní průjem
Akutní průjem na rozdíl od chronické má náhlý začátek a krátké trvání. Nejčastější příčinou je infekce. „Z bakteriálních původců je to nejčastěji Campylobakter, E.coli, Salmonella, Shigela, Clostridium difficile.

Velká část průjmových onemocnění je virového původu (například rotaviry, noroviry, adenoviry, ale i Covid-19). Z parazitů je to u nás nejčastěji giardióza,“ objasňuje MUDr. Bříšková.

Akutní průjem kromě infekce bakteriálního, virového původu či z důvodu parazitů mohou způsobit i léky (celkem podávaná antibiotka, která narušují střevní mikroflóru). „Proto se při jejich užívání vždy doporučuje užívat i probiotika. Vhodné kmeny jsou Saccharomces boulardii a Lactobacillus rhamnosus).“

Vyvolat ji však mohou i laxativa. „Tady bych vyzdvihla magnézium. Na Slovensku se magnézium těhotným ženám dává jako panaceum (čili všelék) pomalu na všechno a každému. Často jej užívají ve vysokých dávkách. A častým vedlejším účinkem je právě průjem. Tehdy je třeba určitě snížit dávkování,“ upozorňuje MUDr. Bříšková.

Dalšími příčinami mohou být ty psychické jako stres a úzkosti, obavy a strach. „Nadměrný strach o miminko také může způsobit průjem.“ Pozor však i na dietní vady – například nevhodně kombinovaná jídla, stravu s vyšším obsahem vlákniny, ale také otravu potravinami, intoxikaci alkoholem či houbami.

2) Chronický průjem
Sem patří nespecifické střevní záněty jako Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, celiakie a jiné. Jedná se o průjmy doprovázející zánětlivé procesy ve střevě a tedy je doprovází i bolesti břicha, únava, nechutenství a ztráta hmotnosti, zvýšená teplota a stolice s příměsí hlenů a krve.

Zmínit je třeba i cestovatelský průjem, typický na dovolených v tropických a subtropických pásmech, způsobenou změnou střevních mikroorganismů za místní flóru (také se doporučují probiotika).

Kdy zpozornět a raději navštívit lékaře
Je vhodné myslet na to, že při průjmech dochází ke zvýšenému vylučování vody a ztrátě elektrolytů z organismu. Závažný problém nastává, pokud navíc zvracíte, čímž se ztráta tekutin z organismu zvyšuje, a silně potíte.

Close up of fingers holding express antigen covid test, negative result. Pregnant woman in the blurry background

„Léky (obstipancia a střevní dezinficience) by se měly nasadit až při nedostatečném efektu režimových opatření. Pokud má průjem závažný průběh, tak může vést až k dehydrataci organismu, což je i mimo těhotenství závažný stav.

V případě, že je průjem v kombinaci s jinými příznaky jako horečky, zvracení, bolesti břicha, pak je třeba navštívit lékaře či lékařku. Optimální obvodních, kteří určí další postup. V nejzávažnějších případech je nutná hospitalizace s infuzní léčbou,“ varuje MUDr. Bříšková.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora