Jak spát po císařském řezu? Postřehy odborníků – co pomáhá a co rozhodně není vhodné

- Komerční sdělení -brilantní

Spánek po porodu, ať už rodíte přirozeně nebo jste museli podstoupit císařský řez, je asi tou nejvzácnější životní „ingrediencí“. Jaké jsou nejlepší polohy pro ležení a spánek po císařském řezu?
Nejlepší spánkové polohy po císařském řezu
I když se to zdá v hodinách naplněných mnoha změnami nemožné, po porodu císařským řezem je důležité odpočívat, aby se vaše tělo mohlo zotavit. Císařský řez je velká operace břicha, a proto je třeba vědět, jak se co nejdříve zotavíte a zejména – jak nic nezkazíte.

Spánek na zádech a speciální vstávání
Většina odborníků souhlasí s tím, že nejlepší poloha pro spánek po porodu císařským řezem je na leh zádech. Chcete-li však z této polohy vsát, je k tomu speciální způsob. Určitě nevstávejte tak jako obvykle, přímo z lehu do sedu. Převraťte se nejprve na bok, sundejte nohy z postele a pomocí rukou se posuňte do sedu. To zabraňuje nadměrnému napětí v oblasti řezu, který se potřebuje hojit.

Horní část těla by měla být výše
Studie z roku 2015 publikovaná v časopise CHEST ukázala, že nejbezpečnější poloha při spánku pro čerstvé maminky – zejména maminky po císařském řezu a ty, které měly během porodu anestezii – je se zvýšenou horní částí těla. Snižuje riziko problémů s dýcháním.

Opora pod zády by měla být nastavena tak, aby mezi zády a základnou postele byl úhel 45 stupňů. Tato poloha umožňuje po porodu spát a dýchat pohodlně a nenarušuje kvalitu spánku. Zároveň snižuje riziko nebezpečného stavu zvaného obstrukční spánková apnoe (může vést k chronické únavě, kardiovaskulárním problémům a komplikacím po operaci).

Přizvěte na pomoc polštáře
Dobrými pomocníky jsou vždy polštáře. Pokud si podepřete nohy a záda polštáři, budete se cítit pohodlněji, protože vaše tělo bude v neutrální poloze, optimální k léčení. Polštáři nebo srolovanou přikrývkou si můžete podepřít i ruce, kolena či boky.

Pokud spíte na zádech, podložte si polštáře pod kolena. Spíte-li na boku, položte si tělový polštář před sebe nebo za sebe, podepře záda. Jeden polštář si také můžete přiložit k řezu, abyste jej podpořili, když kašlete, kýcháte nebo se smějete.

Spánek na oblíbené straně
Spánek na boku se obecně doporučuje v pozdním těhotenství, dobrý je však i po císařském řezu. Opět použijte polštáře, abyste si udrželi svaly a kosti vyrovnané v neutrální poloze.

Leh na boku má i další výhodu – dá a takto pohodlně kojit, bez zbytečné námahy a zatěžování operační rány.

Poprvé na nohy po císařském řezu
Připravte se na to, že po prvních 12 hodinách vás budou sestřičky povzbuzovat k pohybu. I když je to pro vás hrozná představa, snažte se trochu víc pohybovat, dělat krátké procházky kolem nemocničního lůžka. Je to důležité kvůli prevenci krevních sraženin a ke zmírnění plynatosti.

Samozřejmě i péče o dítě je náročnější – máte-li ho u sebe na pokoji. Omezená pohyblivost a bolesti ztěžují vstávání z postele a zvednutí dítěte, když pláče nebo potřebuje vyměnit plenu. Během tohoto období vám pomůže ošetřující personál. Samozřejmě je-li to možné, je výborné, když může být s vámi partner nebo jiná nápomocná osoba.

Domov po stabilizaci
Naštěstí, po prvních náročných dnech, kdy jste potřebovali i silné léky proti bolesti, přichází vyjasnění. Kromě toho, že se vám bude dát snáze měnit polohy, díky hojící se ráně, když budou vaše funkce stabilizovány, nebudete mít známky infekce, budete moci vzít si svůj poklad domů (samozřejmě, je-li v pořádku i miminko). Už sice nemusíte ležet s polštářem vysoko pod hlavou, ale poloha na zádech a na boku je pořád tou nejlepší.

Stále – i doma – je důležitá opatrnost, ale už se vám bude snáze hýbat. V každém případě je ideální, pokud vám někdo alespoň první dva týdny zůstane pomáhat s děťátkem.

Kontrola u lékaře vás čeká dva týdny po císařském řezu. Pokud však trpíte silnými bolestmi i nadále, máte pocit, že rána se zanítila nebo se necítíte silná na péči o potomka, určitě vyhledejte odbornou pomoc dříve.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora